Přežití v extrémních podmínkách

Při hledání inspirace o pobytu v přírodě jsem objevil přednášky z cyklu Fyzikální čtvrtky a přednášejícího Ing. Ladislava Siegera, CSc. Neděste se, žádné vzorečky ani vysokou matematiku nepotřebujete. Ten chlap je praktik, zkoumá možnosti přežití člověka v extrémních podmínkách a jeho zkušenosti dávají smysl, minimálně tím, že je pořád naživu. Protože je fyzik, budete mít jako bonus výklad co a jak funguje v extrémních podmínkách a na co si dát pozor. Přednášky se mi dobře poslouchaly a praktické ukázky výklad skvěle doplnily.  Jeho vychytávky například na rozdělání ohně jsou dobře použitelné. Nejsou to žádné instatní rady typu kupte a přečtěte si mou knihu a příroda vám padne k nohám. Ten člověk má svá udělátka mnohokrát vyzkoušená, ví co dělá a proč. Přišlo mi, že má respekt k přírodě a dobrou představu co si může v divočině dovolit. Alespoň pro mě je příjemné, že přednášející není žadný zelený mozek a zbytečně neplete do své prezentace násilí a strašení koncem civilizace. Jde mu čistě o přežití.

Tak mě to nadchlo, že jsem si například podpalovače vyrobil doma v bytě. A světe div se, opravdu fungují! A přitom je to tak jednoduché, jen tampón na odličování s trochou parafínu. Nebo vaření brambor v termosce. Termoska je stejně nedoceněná věc. Dá se v ní třeba sterilovat voda převařením, prže drží teplo a breberky, než voda zchladne, v ní mezitím pochcípají. Do mrazu je to možná jediná nádoba, kde vám nezmrzne do rána voda. Dostal mě jeho zlepšovák na knoty od svíček. Asi všichni znáte okamžik, kdy zapalujete svíčku a knot vám shoří. Když textilní knot nahradíte skleněnými vlákny, už se vám to nikdy nestane. Máte nezničitelnou svíčku a můžete si svítit třeba salámem :-) A taková maličkost vám může zachnánit minimálně pohodlí při rozdělávání ohně, nebo při nocování.

Kromě praktik, jak přežít v extrémních podmínkách, což doufám nebudu potřebovat, jsem si odnesl několik poznání vhodných i na naše vandry. Přednášejícího věta: Všechno, co je složitější než zavírací nůž je potenciální problém. Když si vzpomenu, kolik doslova blbostí si bereme s sebou na pár dní do lesa… Do našich podmínek by ostřílenému borci na přežití měl stačit jen dobrý nůž a když bude mít ještě křesadlo, neměl by mít problém. Ale to už je pro nás, zhýčkané lidi, extrém. Pro všechny, co chodí alespoň občas do přírody dál než do parku, doporučuju si přednášky Ladislava Siegera poslechnout. Opravdu stojí za to.