Vařič dřívkáč ALB

Na letošní 106 jsem v tombole vyhrál vařič na dřívka, takzvaný dřívkáč od firmy ALB. Podobné udělátko jsem si kdysi vyrobil z prázdné plechovky a nefungovalo podle mých představ. Na tohle profesionální řešení jsem byl opravdu zvědavý. Vyzkoušel jsem ho na seakayakářské expedici v Rusku.

Ze začátku bylo nesnadné v něm rozdělat oheň, ale po několika pokusech člověk dostal správný grif. Naštěstí na pobřeží, kde jsme nocovali, bylo všude dost naplaveného dřeva, většinou dobře vysušeného. Stačí se jen projít po břehu, sebrat pár větviček a můžu vařit třeba celý den. Jen potřebuju dávat pozor, aby ohýnek nevyhasl. To znamená ho pořád krmit klacíky. Stačí na chvíli odběhnout a můžu roztápět znovu. Ale dá se to vychytat, to znamená jídlo a všechny ingredience si připravit dopředu, nalámat dřívka a pak už jen přikládat pod ešus. Když se dřívkáč rozhoří, je to fofr. Vařič se ukázal na kajak jako ideální, nemusím s sebou tahat drahé plynové kartuše. Je tak jednoduchý, že není, co by se na něm rozbilo. Když se rozhoří, má velký výkon, což mě příjemně překvapilo. Voda v ešusu vaří za chvíli, subjektivně rychleji než na plynu. Jen je potřeba stále po troškách přikládat. Ešus je sice za chvíli očouzený, ale s tím počítám. Je fajn, že se ve vařiči dá pálit téměř cokoliv – dřevo, jehličí, pevný líh, atd. Už z podstaty věci se nemusím strachovat, kolik mi zbývá paliva. :)

Jako každá věc, i tenhle dřívkáč má nedostatky. Jsou to jen drobnosti, někdy samotná vlastnost, ale je dobré o nich vědět.
V batohu zabere něco místa, není úplně malý. Průměr 12,4 cm výška složeného / rozloženého 11,6 / 18 cm. Do ešusu se nevejde, je potřeba ho mít zvlášť. Jestli máte hrnec s trochu většími rozměry, tak to samozřejmě půjde. Na čundry dřívkáč netahám, Je v nerezu a tím pádem dost těžký, má skoro půl kila. Může se to zdát malicherné, ale poměr váha / užitná hodnota na několikadenní chození po Čechách, kde alespoň jednou za den narazíte na hospodu, mi přijde nevýhodný. Když bude víc pršet, těžko seženu v lese suché dříví. Na vandrech často rozděláváme oheň a tím se potřeba dalšího vařiče (jakéhokoliv) snižuje. To není nedostatek tohoto modelu, ale z mého pohledu vlastnost vařičů vůbec. Něco váží, a když je potřebuju s bídou jednou za den, nepotáhnu se ním. Na delší expedice mimo civilizaci bych se už rozmýšlel jestli si ho vezmu.
Vrchní část jde nesnadno složit / rozložit. Oba díly zapadají k sobě na fest, menší vůle by nevadila, případně by bylo dobré vymyslet jiné uchycení. Jednak se při skládání zamažete a druhak manipulace není jednoduchá, prže díly jsou k sobě slícované opravdu na knop. Víc to platí o rozkládání. Vrchní díl není za co vzít a má celkem ostré hrany, takže bacha.
K vařiči dostanete obal. Je to takový červený pytlík s kompresní šňůrkou nahoře. Dobrý nápad, neumaže se vám od dřívkáče ostatní vybavení. Bohužel, olivka je pro tenkou sňůrku moc velká, takže jí tam máte jen na okrasu.

Za těch pár týdnů pádlování po Bílém moři jsem si na dřívkáč hodně zvykl a celou dobu vařil jen na něm. Minimálně na kajak, kde si s hmotností i objemem výbavy nemusím tolik lámat hlavu, ho jednoznačně doporučuju.

drivkac01_u.jpg, 85kB
vaření na Solovkách
drivkac03.jpg, 59kB
v akci na expedici v Rusku
IMG_0085_u.jpg, 60kB
ve složeném stavu. Vrchní díl, to je ta obroučka, se hůř vyndavá
IMG_0091_u.jpg, 59kB
rozložený. Teď už jen přidat nějaké klestí a můžeme vařit
IMG_0095_u.jpg, 51kB
vařič je dvouplášťový. Tady dole nasává vzduch
IMG_0096_u.jpg, 57kB
a nahoře jsou výdechy. Když se vařič rozhoří, fungují jako přídavné trysky.