Hamaka Amazonas, Moskito-traveller

Na původní hamace, mi vadilo pár věcí. Jednak je v ní člověk dost stísněný, připadal jsem si jako kukla. Moc to nevadilo, dalo se v síti vyspat, ale bylo to nepohodlné. Důležitější nedokonalostí byla absence moskytiéry, takové té síťky proti hmyzákům. Znáte to, ležíte v hamace, spokojeně usínáte znaveni po celodenním chození, a najednu se ozve pisklavé bzzz. Jak je člověk v síti zakuklený, nemá šanci se účinně bránit pohotovým plesknutím.

Něco jsem hledal na webu a v jednom e-schopu narazil na prodej hamak. Zaujalo mě to a zjišťuju, že jednu mají s moskytiérou a ve výprodeji. Než jsem hamaku koupil, mrknul jsem na web pro recenze. Dokonce bylo k nalezení i pár videí. Nastala chvíle rozmýšlení a po krátké kalkulaci jsem ji objednal. Hamaka je od firmy Amazonas, konkrétně model Moskito-traveller. Váha celé sítě je 600 g a podle výrobce má snést zatížení až 150 kg.

IMG_0320.jpg, 121kB
hamaka bez krycí plachty

Takže, jak se v nové hamace spí? Krátce, úplně jinak, než na co jsem byl zvyklý. Tady ležíte úhlopříčně, podle znalců je to jihoamerická poloha :) Jde o to, že při takovém vsítění není človět tolik prohnutý a má více rovná záda. Mám v nové hamace mnohem víc životního prostoru. Můžu se klidně převalovat, mít po straně spacáku pár drobností bez toho aby mě tlačily. Celkově je ležení příjemnější. Vzhledem absenci "kuklovitosti" hamaky se do ní a z ní líp leze. Moskytiéra se skvělá, mám jen jednu malou výhradu, jako už mnozí přede mnou. Zip na zapínání je jen z jedné strany. Před uvázání je dobré si rozmyslet z jaké strany se budeme vsíťovat. Takové strategické rozhodování je důležité třeba při spaní ve svahu. Přítomnost moskytiéry má jednu nevýhodu. Transportní kapsa, co může sloužit na uložení pár nezbytností, je tím pádem mimo dosah spáče, respektive by bylo nutné vždy rozepnout zmíněnou moskytiéru, což je minimálně nepohodlné. Když nechceme použít síť proti hmyzu, jednoduše si lehneme na druhou stranu hamaky. To je vážně jednoduché řešení.
Při prvním spaní se mi podařilo lehce natrhnout moskytiéru. Nad sebe upevňuju plachtu na šňůře, respektive na pořádném lanu. K němu jsem připevnil na háčky i síťku. Jak jsem si lehnul, napnutí se stalo větší než materiál snesl. Byla to moje chyba, nepočítal jsem s průvěsem. K hamace výrobce dodává vlastní šňůrku i se spojkama a olivkama. Je to takové slabé cosi syntetického. Zdálo se mi zbytečné mít jednu šňůru na krycí plachtu a kus pod ní další na vypnutí moskytiéry. No, chybama se člověk učí. Jen můžu doufat, že tu pidi šňůrku neztratím. Při rozbalování v noci při čelovce bych se nedivil.
Další věcí se kterou se u téhle hamaky lehce potýkám jsou lanka na koncích. Ty mrňousové se při mém nedbalém stylu balení strašně rádi vzájemně zamotávají. Stavba lůžka se tím zdržuje. Ale třeba je to jen mýma nešikovnýma rukama.

P7071493.jpg, 64kB
přespání v přístřešku

Doporučuju si buď pořídit, nebo vyrobit zkracovačky na uvazovací lana. Hodně to pomůže při kontrole správného průvěsu. Nemusím nic převazovat, jednoduše upravím na správnou délku, jako šňůry od stanu. Je to vlastně jen kovový váleček se třema dírama, skrz které je prostrčené lano tak, aby se nepovolovalo. Jednoduché, nerozbitné, geniální. Za to bych neváhal dát vynálezci Nobelovu cenu. Taky tím pádem nemusíte složitě uzlovat lano kolem stromu, stačí na jednom konci vytvořit dračí smyčku a vzniklým okem prostřčit druhý konec lana, kterým jste před tím obvázali strom.

Hamaka od Amazonas je dobrá volba, pro mě lepší než původní síť. Nemám k ní větší výhrady, těch pár drobných nedorozumění je způsobených většinou mojí nešikovností.