Stan Robens - Summer wind

Už delší dobu jsem se poohlížel po stanu, nebo něčem podobném. Na čundry nosím s sebou hamaku, ale pro pádlování na moři nemám vhodnou alternativu. Nešlo mi ani tak o zmoknutí, můžu si vozit plachtu, ale o ochranu před komáry a jinými dotěrnými hmyzáky. Nechtělo se mi pořizovat kupoli. Takový kvalitní stan je jednak drahý, na můj vkus i těžký a pro využití párkrát do roka i zbytečný. Napadlo mě koupit z druhé ruky klasické staré "áčko". Při pátrání na webu mi vyhledávač podstrčil i odkaz na stránky o nových stanech stejné konstrukce z moderních materiálů. Vypadalo to dostatečně šíleně a proto jsem se dal do čtení. Na první pohled mě článek zaujal, a to natolik, že začínám pátrat po výrobci. Z hledání se vyklubal stan Summer Wind od firmy Robens. Po přečtení několika dalších pojednání a shlédnutí videí hledám prodejce. Nacházím a objednávám.

IMG_0333_u.jpg, 112kB
pohled se shora

Stan mi dopravce přivezl necelý den před odjezdem na Gargano. Jen jsem ho vybalil z pytle, vyměnil kolíky za širší, doplnil dva sněžné na vypnutí a jelo se. Předpokládal jsem, že v písku by původní jehly nedržely. V průběhu "expedice" jsem se znovu naučil stavět "áčko". Tenhle stan je snad nejjednodušší, co jsem poznal, což je jedině dobře. Jeho jednoplášťová konstrukce se rychle balí i staví, nemusíte se babrat s pruty, vlastně nemusíte s sebou tahat žádné tyčky. Stan se dá zavěsit na šňůru mezi stromy, podepřít větvemi, pádly, nebo trekovými holemi. Kamarád instalatér mi jako nouzovou tyčku uřízl kus plastové vodovodní trubky. Osvědčila se výborně. Taková trubka je kupodivu pevná, není na ní co by se rozbilo a už z podstaty materiálu nemůže zreznout. Kromě samotného přístřešku berete už jen dvanáct kolíků a to je vše. Celé to váží necelé kilo a půl, což je paráda. Stan je po sbalení tak malý, že se mi do originálního obalu vešla, spolu se stanem, i nafukovací karimatka :)

IMG_0332_u.jpg, 130kB
vchod do stanu

Po rozložení stan zvenku vypadá jako přerostlá psí bouda. U vchodu je střecha vysoká metr a dál se snižuje. Druhý vrchol má výšku už jen 70 cm. Nenechte se tím zmást, uvnitř je kupodivu dost místa, dva se v něm pohodlně vyspí. Ve stanu si delší člověk asi nesedne, stan je hlavně na přespání. Počítejte, že při lezení do stanu a z něj budete používat všechny čtyři končetiny. Na vnitřní straně stanu u vrcholu se má tendenci srážet vydýchaná vlhkost. Naštěstí to není problém, ve štítech a také dole po obou delších stranách jsou dostatečně velké větrací otvory. Na vchodu se dá ještě zvětšit moskytiéra. Stan je tím pádem dostatečně vzdušný. Samozřejmě přes všechny ty otvory do stanu profukuje, ale to mi nevadí, naopak. Není v něm alespoň takový hic a smrádek. Na zimu to není ideální řešení, ale to spím stejně většinou pod širákem protože neprší a komáři nelítají.

IMG_0329_u.jpg, 53kB
vnitřek stanu
IMG_0334_u.jpg, 59kB
zadní ventilace
IMG_0330_u.jpg, 58kB
boční ventilace

Po týdenním používání se mi stan zalíbil natolik, že mám nutkání se s ním pochlubit klukům na letním čundru, kde spíme zásadně pod širákem. Hamaka je sice o dost menší, ale ne vždy je možné ji pověsit a je potřeba s sebou tahat ještě plachtu.

IMG_0335_u.jpg, 58kB
zavřený vchod
IMG_0336_u.jpg, 70kB
vchod s aktivní moskytiérou
IMG_0337_u.jpg, 86kB
vchod dokořán otevřený
IMG_0338.jpg, 138kB
sbalený stan, v popředí pytlík na kolíky